Yüksek tansiyon her zaman kötü mü?

featured

Hipertansiyon veya yüksek tansiyon, kardiyovasküler problemler, diyabet ve diğer metabolik sorunlar dahil olmak üzere çeşitli sağlık koşulları için bir risk faktörüdür. Bununla birlikte, yüksek tansiyon her zaman endişe kaynağı mıdır? Yeni bulgular bu varsayımı sorguluyor.

 

Yüksek tansiyona sahip olmak bazen koruyucu bir etkiye sahip olabilir.

En fazla 75 milyon ABD yetişkin olan yüksek tansiyon Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) ‘ye göre,.

Yüksek kan basıncı nedir? Uzmanlar hala normal kan basıncı olarak kabul edilen şeyleri tartışırken, bu soruyu doğru bir şekilde cevaplamak zor .

Farklı kuruluşlar şu anda yüksek tansiyon konusunda farklı kılavuzlar sunmaktadır.

Örneğin, Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü, yetişkinler arasında hipertansiyonun ” 140 mm Hg [milimetre cıva veya daha yüksek) tutarlı bir sistolik okuma olduğunu açıklar .

Bununla birlikte, Amerikan Kalp Derneği (AHA), bir kişinin 130 mm Hg veya daha yüksek bir sistolik kan basıncına sahip olduğunda hipertansiyonun ortaya çıktığını önermektedir . Bu arada, CDC, 120-139 mm Hg sistolik kan basıncına sahip kişilerin sadece hipertansiyon için “risk altında” olduğunu düşünmektedir .

Genel olarak konuşursak, doktorlar hastalarına – özellikle yaşlı yetişkinlere – kendi tansiyonlarını izlemeye ve kontrol altında tutmalarını tavsiye eder.

Bu, birçok sağlık uzmanının kalp hastalığı ve inme için bir risk faktörü olarak düşündüğü hipertansiyon eşiğine ulaşmadığından emin olmaktır .

Ancak şimdi, Almanya’daki Charité – Universitätsmedizin araştırmacılarının yaptıkları bir araştırma, bazı yaşlıların yüksek tansiyonları varsa diğer sağlık sorunları ile karşılaşmayabileceğini düşündürmektedir.

Aslında, araştırmacılar, 80’li yaşlarındaki bazı insanların bazı faydalar görebileceğini belirtiyor.

‘Battaniye yaklaşımından uzaklaşmak’

Bulguları Avrupa Kalp Dergisi’nde yer alan yeni çalışma, ortalama yaşları 81 olan 1.628 kadın ve erkeğin bir kohortuna baktı. 2009’da katıldıklarında hepsi 70 yaş ve üzerindeydi ve hepsi antihipertansif tedavileri uyguluyordu.

Araştırmacılar , Charité araştırma projesi Berlin Initiative Study ile katılımcıların sağlık durumları hakkında veri topladılar . Katılımcıları her 2 yılda bir sorguladılar ve diğer sağlık ölçümlerinin yanı sıra tansiyonlarını da değerlendirdiler.

6 yıllık işarette, araştırmacılar kan basıncının bir kişinin ölüm riskini nasıl etkileyebileceğini bulmak için istatistiksel bir analiz yaptılar. Ayrıca cinsiyet, yaşam tarzı seçimleri, vücut kitle indeksi ( BMI ) ve her bir insanın yüksek tansiyon için kaç ilaç aldığı gibi karıştırıcı faktörlere de uyum sağladılar .

Onlar, 80 yaş ve üstü, 140/90 mm Hg veya daha düşük kan basıncına sahip olan insanların, kan basıncını bu eşikleri aşan akranlardan yüzde 40 daha yüksek mortalite riskine sahip olduklarını gördüler.

Daha önce inme veya kalp krizi geçiren insanlar bile kan basıncı seviyeleri ile mortalite riski arasında benzer bir bağlantı sundu.

Ekip ayrıca, 140/90 mm Hg’den daha düşük kan basıncına sahip kişilerin, antihipertansif ilaç rejimlerine rağmen kan basıncı yüksek olanlara göre yüzde 61 daha yüksek ölüm riskine sahip olduklarını vurgulamaktadır.

“Çalışma sonuçlarımız, bu hasta grupları içinde antihipertansif tedavinin bireyin ihtiyaçlarına göre ayarlanması gerektiğini açıkça gösteriyor” diyor ilk çalışma yazarı Dr. Antonios Douros.

 Profesyonel derneklerin tavsiyelerini tüm hasta gruplarına uygulama konusundaki kapsamlı yaklaşımdan uzaklaşmalıyız.”

-Dr. Antonios Douros

Gelecekte, bilim adamları gerçekte yardımcı olma ihtimalinin ne zaman olacağını belirlemek için kan basıncını düşüren ilaçlara daha derinlemesine bakmayı hedefliyorlar.

“Bir sonraki adım olarak, hangi hasta gruplarının antihipertansif tedaviden gerçekten fayda sağladığını araştırmak istiyoruz,” diye ekliyor çalışma ortak yazarı Prof. Elke Schäffner.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Yorumlar kapalı.