Mersin Kent Haber  -Mersin Yöresel Haber – Mersin Haber – Mersin Haberleri

Ülke dışı e-ticaret alışverişlerinde yeni dönem başladı

Ülke dışı e-ticaret alışverişlerinde yeni dönem başladı
71 views
31 Mayıs 2019 - 13:21

Elektronik ticaret dahilinde kargoyla gönderilen ve bedeli 22 avroyu aşmayan ürünlere tanınan vergi muafiyetini sonlandıran tertip etmenin uygulanmasına bugün itibarıyla başlandı

Resmi Gazete’nin 15 Mayıs sayısında Gümrük Yasasının Bir takım Maddelerinin Uygulanması İle ilgili Kararda Farklık Yapılmasına Konusunda Reisicumhur Kararı yayımlanmıştı. Kararda, online ülke dışı sitelerinden yapılan ve değeri 22 avroyu geçmeyen alışverişlerdeki vergi muafiyetinin kaldırılması, değeri bin 500 avroyu geçmemek koşuluyla posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen eşyalar ile yolcu beraberinde kazançlan ve belirlenen sınırı aşan eşyaların değeri üzerinden vergi alınması kararı bulundu.

Bugün itibarıyla yürürlüğe giren tertip etmeye göre, tahsil edilecek vergi oranı, eşya Avrupa Birliği ülkelerinden direk gelirse yüzde 18, diğer ülkelerden erişirse tek ve maktu olarak yüzde 20 olacak. Mevzubahis eşyaların 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Yasayı’na ekli 4 sayılı listedeki eşyalardan olması vaziyetinde ilave yüzde 20 vergi uygulanacak.

Önceden 2 sene olan yolcu beraberinde televizyon, müzik çalar ve cep telefonu getirme hakkı için öngörülen müddet 3 sene olacak.

Türkiye’deki bir kişiye posta veyahut hızlı kargo taşımacılığıyla gelen ve bedeli gönderi başına 150 avroyu geçmeyen şahsi kullanıma mahsus kitap ve benzeri basılı yayınlardan vergi alınmamasına yönelik uygulama ise devam edecek.

kaynak: https://peywin.com

 

Technology

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P

Mersin Kent haber Sitesinde Yer Alan Haberler Kaynak Gösterilip Paylaşılabilir.