Romanlar Türkiye’nin kalkınma planına dahil olmayı istiyor

featured

Bir haklar grubu başkanı, Romanların Türkiye’nin azınlık grubunun yaşam standartlarını yükseltmeyi amaçlayan bir eylem planının ikinci aşaması arasında hükümetin planlarına daha fazla dahil edilmesi gerektiğini söyledi .

Türkiye merkezli Roman Hakları Federasyonu Başkanı Yücel Tutal, devlet tarafından yönetilen Anadolu Ajansı’na verdiği demeçte, “Roman sivil toplum kuruluşlarının kamu kurumlarına ve belediyelere rolü ve işlevi çok önemlidir.

“Ancak, devlet kurumları çok fazla işbirliği yapmıyor” dedi.

“Onların bizi daha fazla katılımlarını bekliyoruz.”

Türkiye, 2016’da hükümetin Roman halkının yaşam koşullarını iyileştirmeye yönelik Roman Girişimi kapsamında bir eylem planı açıkladı.

Eylem planının 2021 yılına kadar devam etmesi ve eğitim, sağlık, istihdam, barınma ve sosyal hizmetler konusundaki ikinci aşamasının Çarşamba günü Resmi Gazete’de yayınlanması bekleniyor.

Hükümet Planı’nın bir parçası olarak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, 2016’dan beri Türkiye’deki Romanların yaşam standartlarını iyileştirmek için çeşitli projeler yürütmüştür.

Ankara, Adana, Balıkesir, Hatay, Edirne, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Manisa, Mersin ve Tekirdağ dahil olmak üzere birçok ilde yaklaşık 13.000 Roman istişare aldı.

Bakanlık 2.005 Roman vatandaşına mesleki eğitim, 1.083 temel okuryazarlık, 148 çıraklık eğitimi ve 561 girişimcilik eğitimi verdi.

Avrupa Komisyonu’na göre , 2016 yılında Avrupa’da tahmini olarak 10 ila 12 milyon Roman nüfusu vardı .

Yerel basında çıkan haberlere göre, Türk yetkililer Türkiye’deki Roman sayısını yaklaşık 600.000 olarak tahmin ediyorlar.

‘Romanlar hala çadırlarda yaşıyor’

Tutal, Romanların özellikle eğitim, istihdam ve barınma alanlarındaki sorunlarını da vurguladı.

Hala çadırlarda yaşayan Romanlara dikkat çeken Tutal, üniversite mezunlarının okula devamında ve işe yerleştirilmesinde bazı sorunlar olduğunu söyledi.

Tutal, belediyelerin ve kamu kurumlarının eylem planının farkında olmadığını söyledi.

Tutal’a göre, yeni eylem planı daha ayrıntılı.

Yetkili, hükümeti yalnızca yazılı bir belge olarak bırakmak yerine “eylem planını bir devlet politikasına dönüştürmeye” çağırdı.

“Romanların temel sorunu önyargı ve ayrımcılıktır ve bu sorunlara karşı savaşmadan bu sorunları çözemeyiz” dedi.

“Eğitim, istihdam ve barınma sorunları ayrılmadan aynı zamanda çözülmeli” diye ekledi.

Tutal’a göre, bu iç içe geçmiş problemler, eğitim alması gereken bir çocuğun yaşanabilir konutu olmadığı veya babasının bir işi olmadığı zaman birbirini etkiliyor.

Yetkili, “İkinci eylem planının uygulama noktasında ciddi adımlar atılırsa ve ilgili bakanlıklar ile kurum ve kuruluşlar söz konusuysa Romanlar daha fazla fayda sağlayacaktır” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Yorumlar kapalı.