Qasem Soleimani: ABD, Bağdat hava saldırısında üst düzey İranlı generali öldürdü

featured

İran’ın en güçlü askeri komutanı General Qasem Soleimani, ABD’nin Irak’taki bir hava saldırısı tarafından öldürüldü.

62 yaşındaki İran, Orta Doğu’daki İran askeri operasyonlarına İran’ın seçkin Kudüs Gücü başkanı olarak öncülük etti.

Bağdat havaalanında İran destekli yerel milislerin yanı sıra Cuma günü erken saatlerde ABD Başkanı Donald Trump tarafından düzenlenen bir grevde öldürüldü.

Gen Soleimani’nin öldürülmesi Washington ve Tahran arasındaki gerilimlerde büyük bir yükselişe işaret ediyor.

Liderliği altında İran, Lübnan ve diğer İran yanlısı militan gruplarda Hizbullah’ı desteklemiş, İran’ın Irak ve Suriye’deki askeri varlığını genişletmiş ve Suriye’nin ülkenin uzun iç savaşındaki isyancı gruplara karşı saldırısını düzenlemiştir.

İran’ın Yüce Lideri Ayetullah Ali Hamaney, saldırının ardında “şiddetli intikam suçluları bekliyor” dedi. Ayrıca üç günlük ulusal yas ilan etti.

  • Canlı: İran ‘intikam’ sözü verdiğinde tepki ve analiz
  • ABD’nin neden Gen Soleimani vardı
  • ABD-İran ilişkilerinin kısa bir tarihi

Gen Soleimani, Ayetullah Hamaney’in arkasında İran’da en güçlü ikinci figür olarak görülüyordu. İran Devrim Muhafızlarının seçkin bir birimi olan Kudüs Gücü, doğrudan Ayetullah’a rapor verdi ve kahramanca bir ulusal figür olarak selamlandı.

Ancak ABD komutan ve Kudüs Gücü teröristlerini aradı ve yüzlerce Amerikan ve koalisyon birliğinin ölümlerinden sorumlu tuttu.

Grev sırasında Florida’da bulunan Başkan Trump, haberlerin başlamasından kısa bir süre sonra Amerikan bayrağının görüntüsünü tweetledi.

Pentagon’dan yapılan açıklamada, Gen Soleimani’nin “Irak’ta ve bölgedeki Amerikalı diplomatlara ve servis üyelerine aktif olarak saldırmak için planlar geliştirmekte olduğunu” söyledi.

“Bu grev, gelecekteki İran saldırı planlarını caydırmayı amaçlıyordu.”

Bu arada, küresel petrol fiyatları saldırı sonrasında% 4’ten fazla yükseldi.

Ne oldu?

ABD basında çıkan haberlere göre, İran destekli milislerden Gen Soleimani ve yetkililer, bir kargo bölgesine yakın bir ABD dron greviyle vurulduklarında Bağdat havaalanını iki arabaya bıraktılar.

Komutanın Lübnan veya Suriye’den uçtuğu bildirildi. Bazı füzelerin konvoya çarptığı bildirildi ve en az beş kişinin öldüğü düşünülüyor.

İran Devrim Muhafızları, Iraklı milis lideri Ebu Mehdi el-Muhandis’in öldürülenlerin arasında olduğunu söyledi.

Pentagon’un açıklaması: “Başkan, ABD ordusu Qasem Soleimani’yi öldürerek yurtdışındaki ABD personelini korumak için kararlı savunma önlemleri aldı.”

“ABD, dünyanın neresinde olursa olsun halkımızı ve çıkarlarımızı korumak için gerekli tüm önlemleri almaya devam edecek.”

Drone grevi, protestocuların Bağdat’taki ABD büyükelçiliğine saldırmasından ve olay yerinde ABD güçleriyle çatışmasından günler sonra geldi . Pentagon, Gen Soleimani’nin büyükelçilik saldırılarını onayladığını söyledi.

İran’ın en güçlü askeri figürü, savaş ve barış konularında Orta Doğu’daki büyük tutkusu ve ülkenin gerçek dışişleri bakanı arkasındaki stratejik beyni olarak görülüyordu.

Seçkin özel kuvvetlerin komutanı olarak, bölge çapında bir proxy milis ağı içeren gizli operasyonlar düzenledi. İran’ın içindeki siyasi nüfuzun komutanlığını da yaptı ve sadece İran’ın en güçlü Yüce Lideri’nin ikincisi olarak kabul edildi.

Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın Suriye’deki savaşının, Irak’ta devam eden çatışmaların, İslam Devletine karşı savaşın ve ötesindeki birçok savaşın ana mimarı olarak kabul edildi.

Yakın sakallı gümüş saçlı general, savaşçıları için kült bir kahraman ve düşmanları için kötülüğün yüzüydü. ABD’li yetkililer yıllarca, güçlerine saldırı düzenleyen ve onları sosyal medya dikenleriyle alay eden kurnaz bir düşmanı öldürmeyi düşündüler.

Bazen İslam Devletine karşı mücadele de dahil olmak üzere bazı hedefleri uyumluydu, ancak yeminli düşmanlar olarak kaldılar.

İranlı yetkililer kategoriktir – bu “sert misilleme” ile karşılanacak bir savaş eylemidir. İran, uzun süredir kaybolan bir kriz aniden yeni ve tehlikeli bir bölüme geçtiğinden, geri adım atmanın birçok yolu ve aracı var.

İran ne dedi?

İran Dışişleri Bakanı Javad Zarif, saldırıyı “uluslararası terörizm eylemi” olarak nitelendirerek ABD’nin “haydut maceracılığının tüm sonuçlarından sorumlu olduğunu” tweetledi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Yorumlar kapalı.