Hücrelerin yaşlanmasına ne sebep olur?

featured

Bilim adamları yakın zamanda erken yaşlanma ile ilişkilendirdikleri bir protein için beklenmedik bir rol keşfetti. Hücresel yaşlanmanın ana düzenleyicisi olduğunu ve kaybının normal yaşlanmaya yol açtığını iddia ettiler.

Bilim adamları yaşlanmayı yavaşlatabilir mi?

Yaşlanma hayatımızın kaçınılmaz bir parçasıdır. Ancak giderek yaşlanan nüfus halk sağlığı sorunlarına yol açıyor.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde 65 yaş ve üstü insan sayısı önümüzdeki 10 yıl içinde 71 milyona ulaşacak .

Ama aslında yaşlandığımızda ne olur? Bilim adamları bir dizi teori üzerinde çalışıyorlar .

Fransa’da Paris’teki Institut Pasteur’dan araştırmacılar, hasarlı DNA’nın ve erken yaşlanmanın onarımında yer alan Cockayne sendromu B (CSB) adlı bir protein üzerinde çalışıyorlar.

Nature Communications dergisinde yazan ekip, bu proteinin seviyelerinin hücre yaşı olarak doğal olarak azaldığını ve hücresel yaşlanma olarak bilinen bir süreci başlattığını açıklıyor.

Yaşlanma ve yaşlanma

Yaşlanma, hücrenin çoğalma yeteneğini sınırlayan hücresel bir süreçtir. Stres faktörleri bir hücrede ciddi hasara neden olduğunda genellikle olur .

Yaşlanmış bir hücre canlıdır ancak bölünemez. Aktif bir metabolizmaya sahiptir ve diğer hücrelerle iletişim kurmak için sinyal molekülleri salgılar. Bu, yara iyileşmesi sırasında veya kronik iltihaplanma durumunda zararlı olabilir .

Cockayne sendromuyla yaşayan insanlar , erken yaşlanma ve diğer semptomlara yol açan mutasyona uğramış bir CSB proteini formuna sahiptir.

Kıdemli çalışma yazarı Miria Ricchetti ve meslektaşları, CSB’nin normal yaşlanmayı tetiklemede bir rolü olup olmadığını araştırmaya başladılar.

“Daha önce CSB’nin yokluğunun veya bozulmasının, hücrelerin enerji santrali olan mitokondrinin işlev bozukluğundan da sorumlu olduğunu göstermiştik” diye açıklıyor. Diyerek şöyle devam etti: “Bu yeni çalışma, fizyolojik yaşlanmaya sıkı sıkıya bağlı bir süreç olan replikatif yaşlanma ile aynı değişiklikleri ortaya koyuyor.”

 

Yaşlanmayı geciktirmek

Araştırmaları için ekip, laboratuvar hücre kültüründe yetişen cilt hücrelerindeki CSB proteini miktarını yapay olarak azalttı. Sonuç olarak, hücreler çoğalmayı bıraktı ve yaşlandı.

Bununla birlikte, araştırmacıların bölmek için bıraktıkları kontrol hücrelerinde, CSB seviyelerinin yavaş yavaş düşmeye başladığını fark ettiler.

Medical News Today’e verdiği demeçte Ricchetti, “CSB’nin tükenmesi şaşırtıcıydı, çünkü bu proteinin düzenleyici bir fonksiyona sahip olmasını beklemiyorduk ve bu düzenleyici kapasiteye proteinin kendisinin seviyelerinin aracılık ettiği söyleniyor .”

“Daha düşük seviyelerde fonksiyonel proteinin normal hücrelerin proliferasyonu üzerinde böyle dramatik bir etkiye sahip olmasını beklemiyorduk.”

Ricchetti’nin araştırması epigenetik bir sürece işaret ediyor, yani etkilenen hücrelerdeki DNA’nın mutasyonlar olmadan değiştirildiğini gösteriyor. Bu, genlerin aktivitesinde değişikliklere izin verir, onları etkili bir şekilde açar veya kapatır.

Bu epigenetik değişikliklere neden olan şey bu noktada net değildir.

Daha da önemlisi, ekip bu yol üzerinde çalışmanın bir yolunu bulmuş olabilir. Hücreleri MnTBAP adı verilen ve serbest radikalleri toplayan bir bileşiğe maruz bırakarak, sınırlı bir süre için yaşlanmayı başardılar.

Bileşiğin CSB seviyeleri üzerinde hiçbir etkisi olmamakla birlikte, CSB’nin aşağı akışındaki prosenesan yolun bir kısmını bloke etti.

Ricchetti açıkladı MNT MnTBAP bir ilaç olarak kullanılabilir önce birçok test daha ihtiyaç olacağını.

 Bu son yıllarda, en azından laboratuvar modellerinde prensip kanıtı olarak, fizyolojik veya patolojik yaşlanmanın bazı yönlerinin ertelenebileceği veya iyileştirilebileceği ve şimdiye kadar geri döndürülemez sürecin düzenlenmesi için yeni perspektifler açığa çıktığı gösterilmiştir.”

-Miria Ricchetti

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Yorumlar kapalı.