Mersin Kent Haber -Mersin Yöresel Haber – Mersin Haber – Mersin Haberleri

Facebook, yanıltıcı HIV uyuşturucu reklamlarını kaldırıyor

Facebook, yanıltıcı HIV uyuşturucu reklamlarını kaldırıyor
22 views
03 Ocak 2020 - 9:27

Facebook, lezbiyen, gey, biseksüel, transseksüel ve queer savunuculuk gruplarından yoğun lobi çalışmaları sonucunda HIV önleme ilaçları hakkındaki reklamları kaldırmıştır.

Aralık ayında Facebook’a gönderilen açık bir mektupta, reklamların “insanların hayatlarını yakında tehlikeye atmak” için yanlış bilginin ötesine geçtiklerini iddia ettiler.

Tıbbi çalışmalar Truvada gibi ilaçların güvenli olduğunu göstermektedir.

Ancak eşcinsel ve biseksüel erkekleri davaya katılmaya ikna etmeye çalışan hukuk firmalarının reklamları aksini önerdi.

Böbrek sorunları gibi zararlı yan etkilere odaklandılar.

Facebook bunun yanıltıcı olduğunu kabul etti: “Bir incelemeden sonra, bağımsız bilgi denetleme ortaklarımız söz konusu reklamların bazılarını Truvada’nın etkileri konusunda insanları yanlış yönlendirdi.

BBC’ye yaptığı açıklamada, “Sonuç olarak reklamları reddettik ve artık Facebook’ta yayınlanamıyor.” Dedi.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, PrEP (Maruz Kalma Öncesi Profilaksi) ilaçlarının “HIV’in seks ve enjeksiyon ilacı kullanımından korunmasında oldukça etkili” olduğunu söyledi.

Aralık ayında 50 sağlık ve LGBTQ grubu tarafından imzalanan açık bir mektup gönderildiği zaman, sosyal ağ üzerinde bu konu hakkında bir şeyler yapma baskısı artıyor.

“Bu reklamların platformlarında devam etmesine izin vererek Facebook ve Instagram, risk altındaki bireyleri PrEP’ten kaçınmaya ikna ediyor, bu da kaçınılmaz olarak HIV enfeksiyonlarına yol açıyor. Halk sağlığına zarar veriyorsunuz.”

Mersin Kent haber Sitesinde Yer Alan Haberler Kaynak Gösterilip Paylaşılabilir.