EYVAY!! EVDEN EVE TAŞINIYORUM

featured

Yeni bir eve taşınmaya karar verdiniz…

İşte sorunların en büyüğü karşınızda duruyor demektir. Bu duruma alışmak için kendinizi bir an önce hazırlamanızda fayda var. Her ne kadar gereken bütün önlemleri alsanız da, o büyük gün geldiğinde ya da öncesinde bazı şeyler sizin kontrolünüzden tamamen çıkabilir. Zira benim gibi dost, ahbaplardan güvenilir bir firma ismi almışsanız eşyanız ilgili yere taşınırken güzel bir darbe almamanız pek mümkün gözükmeyebilir dostlarım.. Kesinlikle kendiniz detaylıca araştırın derim erenlerim… Son pişmanlık fayda vermez… Öncelikle bilmelisiniz ki, her sorunun bir çözümü mutlaka vardır. İster evcil dostlarınızla birlikte taşının, ister kocaman bitkileriniz olsun, isterseniz eşyalarınız çok olsun, sakın dert etmeyin. Bu kısmı rahatlamanız için yazdım. Zira başınıza gelecekler konusunda iyimser tahminler yapmak, sizi yeni bir daireye göçetmek sürecinde motive edebilir.

Taşınırken paketleme sorunları

Bazı paketleme malzemelerinin yerini gerçekten de hiçbir şey tutmaz. Mesela stresli anlarda patlatmaktan hoşlandığınız baloncuklu rulo naylon olanlar, hassas eşyaların paketlenmesinde olmazsa olmazlar arasındadır. Eşyaların özellikle mobilya gruplarının, streç film ile sarılıp, köpük köşebentler ile sabitlendikten sonra, rulo patlayan izole naylonlara sarılması nispeten eşyaları korunaklı hale getirir. Bu tip özel paketleme malzemelerini önceden temin etmelisiniz. Eğer profesyonel bir nakliye firması ile çalışmaya karar vermişseniz, bu işi yapmaktan kurtulabilirsiniz. Aksi takdirde taşınma malzemesi arayışına zaman ayırmanız şart!

Fiziksel olarak siz ya da eşyalarınız zarar görebilir!

Eski evinizden yenisine taşınırken, bir ilk yardım çantasını hazır etmelisiniz. Çünkü eğer dikkatli olmazsanız, taşınma sırasında fiziksel olarak yaralanabilirsiniz! Böyle olası bir kaza anında nelere ihtiyacınız olacağını düşünerek bir ilk yardım çantasını hazır bulundurmalısınız!

 

Kendiniz kazadan kurtulsanız dahi, mesela sandalye ayağı gibi kolay zarar görebilecek eşyalarınıza bir şey olabilir. Dolayısıyla profesyonel yardım almayacaksanız, pahalı eşyalarınızı uygun malzemelerle düzgün bir şekilde paketlemelisiniz. Özellikle elektronik eşyalarınıza daha çok özen göstermeniz gerekecektir. Eğer bu eşyaların orijinal kutuları mevcut değil ise en yakın nalburdan bir iki strafor alın ve bu eşyaları balonlu naylon ve strafor ile iyice sarıp paketleyin. Bu dijital ürünleri mümkünse mutlaka kendi aracınızla evinize taşıyın, asla taşıma şirketinin kamyon veya tırlarına vermeyin. Benden söylemesi…

Taşınma sırasında ekonomik problemler

Taşıma firması ile mutlaka önceden her konuyu masaya yatırmanızda fayda var. Mesela ben yakın zamanda taşınırken, başka bir ailenin eşyaları da kamyona ön kısımdan yüklenmiş, biz fark ettiğimizde iş işten geçmiş oldu. Bu itiraz etmeye kalkarsanız, taşıma firmalarının elemanları size hemen bahaneler bulmaya başlayacaktır. ‘’ abi bak işine ya, biz zaten bu kamyonda bazen ilki, üç ailenin eşyasını taşıyoruz. Bir şey olmaz alır sığar hepsi sen kaygılanma… Biraz tartışmaya girerseniz, mafya amcalar kavgaya hazır bir şekilde sürpriz adamlarla ortaya çıkıverirler. Zaten genelde benim yakından gördüğüm kadarı ile teşbihte hata olmaz yanılmışta olabilirim lakin bu hamal veya taşıma şirketleri kavga etmeye hazır ve nazır elemanlar ile bu sektörü götürmeye çalışıyor. Taşınmaya karar verdiğinizde, bulabileceğiniz tüm şirketlerde düzenin buna yakın olduğunu tecrübe edeceksiniz arkadaşlarım….

Değerli eşyalarınız yanınızda olsun!

Kira sözleşmesi, banka cüzdanı, kredi kartları, önemli faturalar, mücevherler, sürekli kullandığınız ilaçlarınız gibi sizin için önemli olan eşyaları yanınızda bulundurmanızda fayda var. Çünkü her ne kadar düzenli organize edilse de, taşınmanın kendi içinde yarattığı bir dağınıklık mutlaka olacaktır. Öte yandan bu eşyalara ya da belgelere, yeni evinize yerleşene kadar acil ihtiyacınız olabilir. Dolayısıyla önemli eşyalarınızı özel bir çantada, ulaşabileceğiniz bir yerde muhafaza etmeniz, olası krizleri engelleyecek basit bir önlemdir. Taşınma sürecinde hasar vb. konular ile ilgili hukuki danışmanlık almanızda muhakkak fayda var derim erenler canlar. Bende yakın zamanda evden eve taşınma furyasına katışmış biri olarak… Hala eşimle bitmez tükenmez münazaralar yaşıyorum desem yalan olmaz. Eşyalarımızın bir kısmı, bizden habersiz kamyona alınan başka bir aileye ait ev paketler içinde yanlışlıkla Adana’ya gitmiş. Beyaz eşyalarımız çizilmiş, Komidin kırılmış, TV ünitesi tanınmaz halde… Şimdi yapmam gereken ilk başta düşünmem olguyu harekete geçirmek hukuk yolları. Kulağınıza küpe olsun…

Son söz: Üniversite gencliği ve memur olanların başka şehirlerde konaklama sorunları ile ilgili bir çalışma yapıyorum. Farklı şehirlerde günlük kiralık daire işleten sektör sahipleri ile tanışıp bu konuda bir makale hazırlayacağım. Bakalım bizleri neler bekliyor, nasıl misafir edileceğiz, ayrıca Kurban Bayramdan sonra Tisan koyunda yaşananlar ile ilgili bir haber ve köşe yazısı ile sizlerle birlikte olacağım erenler…

Editörün notları: KORYKOS ANTİK ŞEHRİ

Mersin-Erdemli-Silifke karayolunun 60. km’sinde yol üzerinde tarih ile limon ağaçlarının kucağına serilmiş, zeytin yapraklarının ışıltısı ile parlayan koryokos kalesi, uzun yıllar önce istenmeyen manzaraların içinde adeta can çekişiyordu. Bugün kalede restorasyon başlamış, müze özelliği kazandırılmış bu muazzam tarihi eserin hemen yanında, sırtını tarihe yaslamış, Sait Akbaş isimli değerli bir girişimcinin işlettiği özel aile plajı, temizliği ve düzeni ile hemen dikkatimi çekmeyi başardı. Tarihe ve denize verdiği değer için kendisine teşekkür ediyorum. Renkli bir kişiliği olan bu kitapsever dostumuzun ilginç bazı özelliklerine ileride ki makalelerde değineceğim. Şimdilik hoşçakalın erenler canlar….

KİTAP SATIŞ SİTESİ: RAKUTEN KOBO.COM İHBAR HATTI 05372854811

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Yorumlar kapalı.