Bu nöbet geçiren adamın beyin tümörü , diyabet ve şizofreni öyküsü vardı . Ayrıca ilerleyici bilişsel bozukluklar ve davranış değişiklikleri yaşadı.Tüm bu işaretler doktorları doğru yola koymaya yardımcı oldu. Ekip, beynin sağ frontotemporal bölgesindeki aktivitenin epilepsiyle tutarlı olduğunu belirten bir EEG gerçekleştirdi.Daha sonraki MRG taramaları , hipotalamus üzerinde hipotalamik bir hamartom gibi görünen malformasyonu ortaya çıkardı. Bütün bunlar birlikte ele alındığında JABSOM doktorlarının gelastik nöbet tanısına ulaşmasına izin verdi.

Ekip, “Gelastik nöbetler, uygunsuz, kontrolsüz kahkahalarla karakterize nadir görülen bir epilepsi türüdür. Hastalarda anormal bilişsel gelişim ve davranış problemleri ile yüksek oranda ilişkilidir. Araştırmalar, ekibin hipotalamik hamartomlardan kaynaklandığını göstermiştir.” kağıt.

Sağlık uzmanları daha sonra adamı nöbetlerinin doğası hakkında bilgilendirebildiler. Ayrıca kahkaha patlamaları kontrol altına alan antiepileptik bir tedavi önerdiler.

Dava, onu değerlendiren profesyonellerle derinlemesine yankı uyandırdı. Beckwith, “Bu hastanın hikayesi, klinisyenler olarak benzer koşullardan muzdarip hastaların tespit edilmesinde ve daha iyi bakım sağlanmasında bize yardımcı olabileceğine inanıyorum.” Diyor.

“Bu hastanın uzun yıllar boyunca bu tuhaf nöbetlerden muzdarip olmasının nasıl bir şey olduğunu hayal edebiliyorum. Bakımının bir parçası olduğum için minnettarım.”

İleride, Beckwith ve arkadaşları , kontrolsüz kahkaha içeren olağandışı semptomları olan kişilerde olası bir gelastik nöbet teşhisini göz ardı etmemenin önemini vurgulamaktadır . Makalelerinde şunları yazıyorlar: