Mersin Kent Haber  -Mersin Yöresel Haber – Mersin Haber – Mersin Haberleri

ALKAN: YARGIDA TARAFSIZLIK MESELESİ ÇÖZÜLMELİ!

ALKAN: YARGIDA TARAFSIZLIK MESELESİ ÇÖZÜLMELİ!
49 views
01 Haziran 2019 - 20:29

31 Mart ‘Yerel Idareler Genel Seçimleri’nde Saadet Partisi Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Avukat Erdal Alkan, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından izah eden Yargı Reformu Taktiği’ne ait yaptığı değerlendirmede, “Yargıda bağımsızlık ve tarafsızlık meselesi çözülmeden parlak sözlerin bir manası yok” diye konuştu.

2019-2023 dönemini kapsayan Yargı Reformu Taktiği, geçtiğimiz hafta perşembe günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından izah etti.
Uzun istişareler neticeninde hazırlandığı kaydedilen ve Avrupa Komisyonu’nun 2019 senesi Türkiye raporunu izahından bir gün sonra kamuoyuna ilanlan paket, dokuz ana başlıktan ve 256 faaliyetten oluşuyor. Bu taktik paketine ilişkin 31 Mart mahalli seçimlerinde Saadet Partisi Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Avukat Erdal Alkan’ın görüşlerine müracaat ettik.

“YARGIYA GÜVEN MINIMUMA INDI”

Cumhurbaşkanı Erdoğan 2019 yargı reformu strateji dokümanını izah etti. Siz bir hukukçu olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?

Alkan: Türkiye’de birkaç senede bir ambalajı güzel ancak yargının asal meselelerini çözmekten uzak, kimi paketler izah edir. Bunların muhtevalarına, vaadlerine baktığınızda çok güzel bir muhtevaya sahip olduklarını görürsünüz. Ancak farklıklar yapılır, devasa adliye binaları yapılır, binlerce hakim savcı alımı yapılır ancak asal mesele bir türlü çözülmez. Yargının asal meselesi bağımsızlık ve tarafsızlığın bir türlü sağlanamamasıdır. Tüm mevzuatın, devasa adliyelerin, binlerce yargı personelinin emeli adaleti sağlamaktır. Ancak biz, tüm bu olanaklara karşın Türkiye’de adaletin sağlandığını, bağımsız ve tarafsız bir yargıya erişildiğini göremiyoruz. Tüm bu olanaklara, reformlara karşın adalete erişilemiyorsa, davalar hali hazırda yıllarca sürüyor ise asal problemin çözüldüğünü söyleyemeyiz. Sözgelişi yargının daha hızlı işlemesi emeliyle İstinaf Mahkemeleri heyetti. Ama İstinafa giden davaların takriben bir yıl sonra zar zor döndüğünü görüyoruz. Ve şayet bu dava Yargıtay incelemesine tabi bir dosya ise davanın bitmesi asgari 5 yıl gerektiriyor. Geciken adalet, adalet değildir. Yargının diğer ve asal problemi ise hakimlerin bağımsız karar vermesinin, her dönem bir takım etrafların müdahalesi ile engellenmesidir. Ne yazık ki bilhassa son senelerde görüyoruz ki Yargıya güven asgariye düştü. Kamuoyu yargıya güvenmiyor. Bu algının haklılığına sebebiyet veren onlarca örnek var zira. Yargının bu iki asal problemini çözmediğiniz takdirde Avukatlara Yeşil pasaport, hakimlere özel uçak da tahsis etseniz değişen bir şey olmaz.

“AVUKATLARIN SIKINTILARI ÇOK BÜYÜK”

-Peki Sayın Başkan paket muhtevanında sizce pozitif olan amaçlar, amaçlar nelerdir?

Alkan: Yeni strateji dokümanında yargılamalarda Avukatların etkinliğinin artırılmaya çalışıldığı görülüyor. Bazı işlemlerin Yargıya intikal etmeden Avukatlar tarafından çözülmesinin amaçlanması hem yargının iş yükünün azaltılması hem de avukatların etkin bir öğe olması mananında çok ehemmiyetli. Ayrı olarak Hukuk Fakültelerine giriş için imtihanda ilk 100 bin’de olma koşulu da hukukta kaliteyi artıracaktır. Ayrı olarak yurttaşlara, Avrupa’dakinin benzeri bir adli teminat sigortası yapılacak olması da güzel bir gelişmedir. Bu şekilde yurttaşlar daha uygun bir fiyat ile adli yardım alabilecekler. 
Demokrasisi gelişmiş, hukuka bağlılığı yüksek olan tüm ülkelerde Avukatların yargı mekanizması içerisindeki gücü ve rolü çok fazladır. Bunun Türkiye’nin ehemmiyetli bir eksiği olduğu görülmelidir. Avukatların sıkıntıları çok büyük. Bilhassa genç avukat kardeşlerimiz hemen hemen geçinemeyecek derecede bir ekonomik zorlukla karşı karşıyadır. Bunun çözülmesi gerekir. Barolar Birliği’nin de Barolar’ın da esas emeli bu olmalıdır. Yeteri ekonomik gücü olmayan avukatlara Yeşil Pasaport verilmesini alkışlamak Barolar Birliği başkanına yakışmaz. Ona yakışan meslektaşların esas sorunlarına eğilmek, çözmeye çalışmaktır. Yeşil pasaport ehemmiyetlidir ancak esas sorunları çözülmüş avukatlar için ehemmiyetlidir. Anladığımız kadarıyla Yeşil pasaport da yalnızca kamu avukatları için öngörülüyormuş.

HABER MERKEZİ

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P

Mersin Kent haber Sitesinde Yer Alan Haberler Kaynak Gösterilip Paylaşılabilir.