ABİDİN GÜNEYLİ İLE TOPSUZ İĞNE

featured

İnsanlar eserleriyle tanınır, bilinir. Hatta kimi zaman onlarca esere imza atan kişi, sadece biriyle öne çıkar. Ünlülerin yaşamları bunun örnekleriyle doludur. Şair Abidin Güneyli de daha çok ‘Topsuz İğne’ kitapçığı ile akıllarda yer edinmiştir. Topsuz iğne, önce sıra dışı bir başlık ve belleklerde kalan güzel bir fikirdir. İçinde birkaç şiir bulunan kibrit kutusundan biraz büyük kitapcık, bugüne değin elli bin adet basılmış ve okullar dahil her yerde ücretsiz dağıtılmıştır. Güneyli; topsuz iğne başlığını “ insanın içine işlemesi için seçtim” diyor. Bir de tabii okuma sevgisi aşılamak, şiiri sevdirmek için.

Şair, yazar, futbolcu, bürokrat, yönetici Abidin Güneyli en çok hangi unvanınızla tanınmak istersiniz? soruma; “Şairliğimle” diyecek kadar şiir tutkunu. İlerleyen yaşına rağmen okumaya, yazmaya, araştırmaya devam ediyor…Oysa 1947 Osmaniye doğumlu Abidin Güneyli için çocukluk koşulları oldukça zorlu bir dönemdi. Helva ustası babası onun kısa yoldan bir meslek sahibi olmasını istiyordu. İlkokul sonrası okumasına karşıydı. Tabii bunda dönemin şartlarının ve ekonomik imkansızlığın da payı vardı. Güneyli babasının bu direncini bankacı aile dostlarının aracılığıyla aştı. Baba ikna edildi ve Güneyli, Osmaniye’de başladığı eğitim serüvenini Ankara İktisadi Ticari İlimler Akademisinde taçlandırarak memuriyete adım attı.

Uzun süredir yapmayı planladığım Güneyli söyleşisi, üstat Oğuz Topaçoğlu’nun da isteği ve katılımıyla nihayet gerçekleşti. Nemsiz, güzel bir haziran gününde keyifli bir ortamda buluştuk. Abidin beyi 2007 yılından bu tarafa tanırım. Kendisi o zamanlar Meşyad başkanıydı ve de benim de kadrosunda bulunduğum İstikbal Gazetesinde yazıyordu. İstikbal bünyesindeki İnciay yapımın çektiği Kıtmir filminde birlikte rol almıştık. Çekimler esnasında aramızda güzel bir iletişim oluştu. Ayrıca bu onun İnciay yapımdaki üçüncü filmiydi.

Abidin Güneyli, yüksek tahsilini Ankara’da yaptı o dönemde hem çalıştı hem de futbol oynadı. Güneyli’yi futbolcu kimliğiyle pek kimse tanımaz. Oysa o uzun seneler, Osmaniye lise yıllarından (Osmaniye Gençlik Kulübü) başlayarak, sırasıyla Ziraat Fakültesi futbol takımında ve sonrasında çalıştığı kurumun takımı İstatistik Spor’da oynadı. Adana istatistik kurumu bölge müdürlüğüne atandığında, bir Adana gazetesi şu başlığı attı; “ Futbolcu Bölge Müdürü Oldu.”

Abidin Güneyli, istatistik kurumunda başladığı memuriyet hayatını, 1996 yılında Adana bölge müdürü olarak sonlandırdı ve emekli oldu. Abidin bey “Çok baskılar oldu ama daireye siyaset sokmadım” notunu düşüyor. Eş durumundan ilimiz Mersin’e yerleşen Güneyli o günden bu tarafa Mersin’de yaşamaktadır. 1999-2004 arası bir dönem Mezitli belediye meclis üyeliği yaptı. Kurucuları arasında bulunduğu Mezitli sanat evi müdürlüğü sırasında birçok kurs açtı. Yine o dönemler ‘Mezitli Pompeiopolis’ dergisini çıkardı.
1996 yılında İçel Sanat Kulübüne üye oldu. Zaman zaman İSK bülteninin yayın kurulunda bulundu.
Şair Abidin Güneyli’nin şiire ilgisi ortaokul yıllarında, köy enstitülü öğretmeninin desteğiyle erken yaşlarda başladı. Ancak o şiirlerini paylaşacak cesareti bulamıyordu o yıllarda. Ağırlıkla şiir olmak üzere deneme ve öyküler de yazan Güneyli, ilk şiir kitabını ‘Kırk Bahar Geldi Geçti’ adıyla 1992 yılında çıkardı. O günden bu yana ikisi antoloji, biri deneme ve öykülerden oluşan toplam 11 kitaba imza attı. İçinde Osmaniye’den şiirler ve yazıların bulunduğu son kitabının da yayımlama aşamasına gelen Güneyli; “Şöhretli olmayan insanların kitapları okunmuyor ve de satmıyor. Ben o bakımdan kitaplarımı sponsorlar aracılığıyla çıkartıyorum” diyerek yerel yazarların ortak yarasına parmak basıyor.

Felsefeye de ilgi duyan Güneyli’nin yazıları, çeşitli dergiler ve gazetelerde yayımlanmaktadır. 1997 senesinde Meşyad- Maki dergisinin çıkmasına öncülük eden Güneyli, 2004 yılında da Meşyad başkanı oldu ve Maki dergisinin sahipliğini ve yönetmenliğini üstlenerek 97 sayı çıkardı. 2014’de kendi isteğiyle başkanlık görevinden ayrıldı. Meşyad’ta çok yararlı işlere imza attı. Derneğin ve yayın organı Maki’nin ülke çapında tanınmasında büyük çaba gösterdi.

Kitaplarını içinde bahar- sonhabar başlıkları geçen isimlerle yayımlayan Güneyli bunun sebebini; “Hayatımda hiç bahar görmedim de ondan bu isimleri verdim” diyor ve bu vesile ile tek evladı olan kızının adını da Bahar koyduğunu öğrenmiş oluyoruz.
Eserleri: 1- Kırk Bahar Geçti (Şiir) 2- Beş Bahar Daha Geçti (Şiir) 3- 45 Bahar Geldi Geçti ( Şiir-Seçki) 4- Sonbahara Çeyrek Var (Şiir) 5- Sonbahara On Kaldı (Şiir) 6- Öyküler ve Denemeler ( Öykü-Deneme) 7- Elma Şekeri ( Mini Şiir) 8- Topsuz İğne (Mini Şiir) 9- Pamuklu Şeker (Mini Şiir) 10- Mersin Şairler Antolojisi- 2009 11- Mersin Şairler Antolojisi- 2010.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Yorumlar kapalı.